ईशनाथ नपाको छैठौँ नगरसभा सम्पन्न, ४७ करोड ८५ लाख ६९ हजार बजेट सार्वजनिक


अभिमनु कुमार पटेल, रौतहट, ९ असार ।
रौतहट जिल्लाको १८ वडा स्थानीय तह मध्ये तेस्रो स्थानमा ईशनाथ नगरपालिकाले आज आफनो आर्थिक वर्ष २०७९–८० का लागि ४७ करोड ८५ लाख ६९ हजार रुपियाँको अनुमानित वजेट सार्वजनिक गरेको छ ।
ईशनाथ नगरपालिकाले सम्पन्न गरेको छैठौँ नगरसभाबाट सो अनुमानित बजेट प्रस्तुत गर्दैै नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गरेको हो ।
छैठौँ नगरसभामा इशनाथ नगरपालिकाको उपमेयर मो.परवेज आलमले सो बजेट सम्बन्धी नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गर्नुभयो । ईशनाथ नगरपालिकाको आ.व. २०७९÷२०८० को बजेट प्रस्तुत गर्न पाउदा अत्यन्त गौरवान्वित महसुस गरेको बताए । अवधारणा अनुसार आर्थिक, सामाजिक विकासका लागि राजश्व परामर्श समितिबाट सम्भाव्यता अध्ययन गरी आवश्यक राजश्व अनुमान आन्तरिक आय र अन्य निकायबाट प्राप्त हुने आय ईशनाथ नगरपातिका श्रोत परिचालन गर्न संघीय सरकार, प्रदेश सरकारबाट प्राप्त आयलाई मध्यनजर गर्दै तयार गरिएका बजेट प्रस्तुत गरेका छन ।
बहुजातिय, बहुभाषिक, बहुधार्मिक तथा भौगोलिक विविधायुक्त विशेषतालाई आत्मासाथ गरि विविधता विचको एकता, सामाजिक, सास्कृतिक एक्यबद्धता सद्भावलाई संरक्षण एवं प्रबंधन गदै बर्गीय, जातिय, क्षेत्रिय, भाषिक, धार्मिक, लैगिंक विभेद सबै प्रकारका जातिय छुवाछूत अन्त्य गरी आर्थिक समानता सामाजिक न्याय सुनिश्चित गर्न समानुपातिक समावेशी र सहभागितामुलक सिधान्तको आधारमा समतामुलक समाजको निर्माण गर्न राष्ट्रिय संकल्पलाई आत्मासाथ गर्दै संघीय सरकार र प्रदेश सरकार संग समन्वय सहकार्य र सह–अस्तीत्वको भावना अनुरूप कार्यगत एकता गर्दै यम नगरपालिकाको स्वाधिनता समुद्र आत्मनिर्भरता र समाजवाद उन्मुख अर्थतन्त्र निर्माण गर्न हाम्रो लक्ष्य रहेको उनले बताए ।

उपमेयर आलमले सार्वजनिक गर्नुभएको अनुमानित बजेटमा संघीय राजश्व बाडफाड ९ करोड, ८२ लाख, ३६ हजार, समानिकरण अनुदान १३ करोड ८४ लाख, सर्शत अनुदान चालु १३ करोड ८७ लाख, सर्शत अनुदान पुँजीगत २ करोड, २४ लाख, बिशेष अनुदान पुँजीगत २ करोड, ३० लाख, समपुरक अनुदान पुँजीगत ७० लाख र प्रदेश सरकाबाट राजश्व बाँडफाँड ४६ लाख ७७ हजार, समानिकरण अनुदान ९८ लाख ९१ हजार, सर्शत अनुदान पुँजीगत १ करोड, बिशेष अनुदान पुँजीगत ३० लाख, समपुरक अनुदान पुँजीगत २० लाख, सडक बोर्ड नेपाल ३५ लाख, दुईपक्षीय बैदेशिक चालु अनुदान यूनिसेफ २० लाख, दुईपक्षीय बैदेशिक पुँजीगत अनुदान यूनिसेफ ३० लाख, आन्तरिक आय घर जग्गा रजिष्ट्रेशन शुल्क तथा अन्य आय समेत १ करोड २७ लाख ६५ हजार (अनुमानित) बजेट सार्वजनिक गरिएको छ ।
उपमेयर आलमले संघ, प्रदेश र स्थानीय तहबीचको सहकारिता, सहअस्तित्व र समन्वयलाई प्रवर्धन गर्दै सहभागितामूलक शासन व्यवस्थामार्फत लोकतान्त्रिक गणतन्त्रका लाभांशहरु समानुपातिक समावेशी हिसाबले जनताको घरदैलोमा पु¥यउने तथा कार्यकारिणी, विधायकी र न्यायिक अधिकारको सन्तुलित अभ्यास गरी स्थानीय नेतृत्वको विकास गर्ने र स्थानीय शासन पद्धतिलाई सुदृढ, सेवामूलक, जनउत्तरदायी, पारदर्शी र चुस्त बनाई सुशासन कायम गर्ने उद्देश्य ईशनाथ नगरपालिकाको रहेको आफ्नो नीति तथा कार्यक्रम प्रस्तुतीकरणमा भन्नुभयो । श्रोत अनुमान तथा सिमा निर्धारण समितिले निर्धारण गरेको क्षेत्र अनुसार उपरोक्त नीति, बजेट तथा कार्यक्रममा समावेश भएका क्षेत्रहरुलाई लक्षित गरि बन्द सत्रबाट पारित हुने गरी देहायका क्षेत्रहरुमा बजेट विनियोजन गरिने उहाँले बताए ।

प्रमुख अतिथिको रुपमा मधेश प्रदेशसभा सदस्य तथा लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टी नेपालका नेता बाबुलाल साहले ईशनाथ नगरपालिका छैठौँ नगर कार्यक्रमलाई उद्घाटन गरेका छन्। मधेश प्रदेशसभा सदस्य साहले बिहीबार ईशनाथ नगरपालिकाको छैठौ निती तथा कार्यक्रमसभाको उद्घाटन गरेका हुन्। प्रदेश सभा सदस्य साहले ऐन, कानुन पालना गर्दै स्थानीय तहले आफ्नो भूमिकालाई अघि बढाउन सुझाव दिए ।
ईशनाथ नगरपालिकाले आगामी आर्थिक वर्षका लागि पूर्वाधार निर्माण, शिक्षा, स्वास्थ्य, कृषि लगायत विषयलाई प्राथमिकतामा राखेर नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक गरेको छ ।
त्यस्तै कार्यक्रममा विशिष्ट अतिथि रौतहट क्षेत्र नं २ प्रदेशसभा क का माननीय नागेन्द्र प्रसाद सिन्हाले ईशनाथ नगरपालिकाका योजनाको प्राथमिकीकरण र पूर्वतयारी गर्न योजना बंैक सञ्चालनमा ल्याउने नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक भएको छ । बजेट कार्यान्वयनमा वित्तीय अनुशासन कायम गरिने उल्लेख गरे ।
नगर स्तरीय योजनालाई मुख्य रुपमा स्तरवृद्धि गरी नगर जोडने सडक निर्माण गरिने, पूर्वाधार, आर्थिक समृद्धिको आधार भन्ने नारा अवलम्बन गर्दै सबभन्दा बढी भौतिक संरचना कार्यलाई निरन्तरता दिइने विषयलाई प्राथमिकता दिइएको प्रदेशसभा सदस्य सिन्हाले बताए ।

बजेटमा भौतिक पूर्वाधार तथा संरचना विकासतर्फ दिगो नतिजामूलक विकासका लागि आवश्यक गुरुयोजना तयार गरी अगामी वर्ष आवधिक नगरविकास योजना भू–उपयोग योजना एवं प्रकोप व्यवस्थापन योजना निर्माण गरी कार्यान्वयनमा जोड दिईने, सम्भावित प्रकोप, दुर्घटना र आम नगरवासीको सुरक्षाको लागि शहरी विकास मन्त्रालयबाट जारी सङ्घीय मामिला तथा स्थानीय विकास राष्ट्रिय भवन संहिता एवं भवन निर्माण मापदण्ड मन्त्रालयबाट जारी बस्ती विकास शहरी योजना तथा भवन निर्माण सम्बन्धी आधारभूत मार्गदर्शन २०७२ लाई कडाइका साथ लागु गरिने उल्लेख गरिएको बताएका हुन ।
विस्तारित समृद्ध नगर विकासको उद्देश्यसहित नगरपालिका क्षेत्रमा रिङरोड शुरु गरिने कार्यक्रम बजेटमा समेटिएको छ । यसैगरी महिला, बालबालिका तथा अन्य लक्षित समूहका लागि विपन्न तथा पिछडिएका वर्गका महिलालाई लक्षित गरी समग्र महिलाको सशक्तीकरण र अमता विकाससम्बन्धी कार्यक्रम सञ्चालन गरिने, बालमैत्री स्थानीय शासनको अवधारणालाई संस्थागत विकास गर्ने नीति लिइएकोले यसमा सबै एकजुड भई अगाडी बण्न प्रदेशसभा सदस्य सिँहाले आग्रह गरे ।

फोहोरलाई अभियान अन्तर्गत अगाडि बढाउन पहल गरिने र फोहोरको मात्रा घटाउने, जैविक तथा अजैविक फोहोरजन्य पदार्थको पुनः प्रयोग र प

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here